Podjęcie decyzji o posiadaniu dziecka jest jedną najważniejszych w życiu każdej rodziny. Decyzja ta powinna być przemyślana, dobrowolna i w pełni świadoma. Równie ważne są warunki zewnętrzne, które potraktowane bez zastanowienia, mogą rzutować na przyszłość. Nieodpowiedni wiek, zła sytuacja materialna, czy po prostu nieplanowana ciąża sprawiają, że wiele kobiet zaczyna zastanawiać się nad “wyjściem awaryjnym”. Nie bez znaczenia jest ryzyko wystąpienia chorób genetycznych, czy mocno napięte relacje z aktualnym partnerem. Wiąże się to z trudną decyzją, która bezsprzecznie musi być dogłębnie przemyślana. Niezbędna jest świadomość, że aborcja, czy to w formie medycznej, czy farmakologicznej jest związana z usunięciem zarodka. I jako taka jest nieodwracalna.

Tebletki poronne – przeciwwskazania

Sięgając po środek farmakologiczny, taki jak Mizoprostol, należy mieć świadomość, że nie jest on obojętny dla organizmu kobiety. Jak każdy działający mocno inwazyjnie specyfik powoduje on, w zależności od indywidualnej kondycji zdrowotnej przyjmującej go kobiety, mniejsze lub większe skutki uboczne. Jego działanie zależy tez od indywidualnych predyspozycji. Skutki wywołane nie są obojętne dla organizmu. Przejmując te tabletki należy w pierwszym rzędzie wziąć pod uwagę, że występuje szereg przeciwwskazań, które bezwzględnie należy uwzględnić. Zastosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa jest wymogiem priorytetowym. Pamiętać należy, że Mizoprostol występuje wraz z Mifepristone i ma do spełnienia określone zadanie.

Przeciwwskazania podczas zażywania Mizoprostol wraz z Mifepristone

Zasadniczym warunkiem jest z ustalenie, czy jest się w ciąży i określenie jej etapu. Mizoprostol stosuje się bezwzględnie jedynie do dziewiątego tygodnia. Dlatego tak ważne jest stwierdzenie, który jest tydzień ciąży. Aby wszystko odbyło się bezpiecznie, niezbędne jest, aby podczas zażycia tego środka nie być samemu. Zawsze wskazana jest obecność osób trzecich, które podczas wystąpienia nieprzewidzianych objawów mogą udzielić bezpośredniej pomocy, lub wezwać pomoc medyczną. Cały czas należy pamiętać, o tym, że jest to indywidualna i przemyślana decyzja.

Decyzja jednostkowa, która nie może być podjęta pod naciskiem osoby trzeciej. Z uwagi na możliwe wystąpienie nieprzewidzianych sytuacje zawsze należy mieć możliwość skorzystania z pomocy medycznej, lub móc dostać się do szpitala. Jeżeli nie ma możliwości szybkiego dostępu do tego rodzaju opieki, należy zrezygnować z przyjęcia tabletek. Ważnym przeciwwskazaniem do zastosowania Mizoprostolu, jest występowanie wszelkiego rodzaju chorób związanych z krzepliwością krwi. Podobnie ma się sytuacje, jeżeli wcześniejsze badania stwierdziły ciążę pozamaciczną. Jest to bardzo ważne przeciwwskazanie i wówczas tabletki poronne również nie mogą być zastosowane.

Możliwe skutki uboczne

Mając na uwadze bezpieczeństwo, należy dokładnie obserwować wszelkie zachodzące w organizmie zmiany. Niepokojące objawy nie mogą być zbagatelizowane. Zawsze w razie jakichkolwiek problemów wskazane jest jak najszybsze skorzystanie z pomocy w szpitalu lub innej opieki medycznej. Podczas podejmowania decyzji, a także zastosowanie, należy mieć pełna świadomość, że Mizoprostol, wraz z Mifepristone mogą wywoływać określone skutki uboczne. Do najczęściej występujących można wskazać:

  • mdłości,
  • fale gorąca,
  • gorączkę,
  • wymioty,
  • dreszcze,
  • biegunkę.

Wystąpienie nadmiernego bólu, uczucia niepokoju powinno być wystarczającym sygnałem do skorzystania z dodatkowej pomocy. Podobne postępowanie jest konieczne, jeżeli powyższe objawy będą występowały w dłuższym okresie czasu lub będą miały gwałtowny przebieg.

Zastosowanie

Zażycie tych środków, musi bezwzględnie być w pełni świadomą i przemyślaną decyzją, zarówno w zakresie jego sposobu działania, a także możliwego wystąpienia skutków ubocznych.
W pierwszej kolejności przyjmuje się 1 tabletkę Mifepristonu. Po jej zastosowaniu należy odczekać dwadzieścia cztery godziny. Już wówczas należy dokładnie obserwować, czy organizm nie reaguje nieodpowiednio. Po tym czasie przyjmuje się 4 tabletki tego drugiego środka – Mizoprostolu. Jego przyjęcie polega na umieszczeniu tabletek pod językiem i trzymanie przez 30 minut, aż do ich rozpuszczenia. Po tym czasie pozostałość można wypluć. Kolejną dawkę 4 tabletek przyjmuje się po kolejnych 3 godzinach. Podobne jak za pierwszym razem należy włożyć je pod język i ponownie trzymać przez 30 minut. Po 3 godzinach zażywamy ostatni 4 tabletki.

Skuteczność

Aby zaistniała skuteczność tej metody, wszystko wykonane powinno zostać zgodnie z zaleceniami, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Oczywiście nie jest to metoda, która daje 100% pewności. Poziom jej skuteczności, pod warunkiem zastosowania tabletek przed dziewiątym tygodniem, wynosi około 98%.